| Overall Dimension | 37"W x 2.5"D x 37"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Round |
| Orientation | Multidirectional |
| Glass Dimension | 11"W x 11"H |
| Metal Type | Iron |
|---|---|
| Frame Material | Iron and Manufactured Wood (MDF) |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Sunburst |
| Style | Glam and Mid-Century Modern |
| Construction | Handmade |
| Framed | Yes |
| Frame Color | Copper |
| Care Instruction | Dust with a soft, dry cloth. Do not use abrasive cleaners. To clean the mirror or accessory, spray a small amount of glass cleaner onto a lint-free cloth and wipe clean. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 15 lb |
| Package Measurement | 40.5"W x 40.5"D x 3.5"H (15 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
for interior design tips, exclusive sales, and new product releases


