| Overall Dimension | 23"W x 22.5"D x 39.6"H |
|---|---|
| Weight | 24 lb |
| Weight Capacity | 275 lb |
| Leg Dimension | 25.6"H |
| Footrest Height | 11.4"H |
| Seat Dimension | 17.3"W x 17.3"D x 30.8"H |
| Armrest Dimension | 31.1"H |
| Overall Dimension | 23"W x 22.5"D x 36"H |
|---|---|
| Weight | 23 lb |
| Weight Capacity | 275 lb |
| Leg Dimension | 21.7"H |
| Footrest Height | 9.4"H |
| Seat Dimension | 17.3"W x 17.3"D x 26.5"H |
| Armrest Dimension | 27.2"H |
| Metal Type | Stainless Steel |
|---|---|
| Upholstery Material | Polyester Blend |
| Upholstery Fabric Type | Velvet |
| Fill Material | Foam and Fiber |
| Frame Material | Solid Wood and Manufactured Wood |
| Base/Leg Material | Polyester Blend, Solid Wood, and Stainless Steel |
| Base/Leg Fabric Type | Velvet |
| Seat Material | Polyester Blend |
| Seat Fabric Type | Velvet |
| Backrest Material | Polyester Blend |
| Backrest Fabric Type | Velvet |
| Armrest Material | Polyester Blend |
| Armrest Fabric Type | Velvet |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Glam and Contemporary |
| Construction | Handmade |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Color | Salmon |
| Base/Leg Color | Salmon and Gold |
| Base Design | 4 Legs |
| Leg Design | Tapered |
| Upholstered Seat | Yes |
| Swivel | Yes |
| Seat Color | Salmon |
| Backrest | Yes |
| Upholstered Backrest | Yes |
| Backrest Color | Salmon |
| Backrest Design | Barrel |
| Armrest | Yes |
| Upholstered Armrest | Yes |
| Armrest Color | Salmon |
| Care Instruction | Vacuum regularly using a soft brush. Blot spills immediately; do not rub. For spot cleaning, use a damp cloth with mild soap, then blot dry. Avoid direct sunlight and harsh solvents. Wipe metal foot ring and caps with a soft, dry cloth. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 36.5 lb |
| Package Measurement | 24.5"W x 24.3"D x 41.8"H (36.5 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 32.7 lb |
| Package Measurement | 24.5"W x 24.3"D x 37.8"H (32.7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
Upholstered
Shop Upholstered Bar StoolsLow Back
Shop Low Back Bar Stools
| Overall width: | 23 in |
| Overall depth: | 22.5 in |
| Overall height: | 39.6 in |
| Seat height: | 30.8 in |
| Seat back height: | 8.8 in |
| Weight: | 24.0 lb |
31 in
| Overall width: | 23 in |
| Overall depth: | 22.5 in |
| Overall height: | 36 in |
| Seat height: | 26.5 in |
| Seat back height: | 9.5 in |
| Weight: | 23.0 lb |
27 in












