| Overall Dimension | 33.5"W x 29"D x 35.5"H |
|---|---|
| Weight | 52.7 lb |
| Weight Capacity | 400 lb |
| Leg Dimension | 8.7"H |
| Clearance Height | 8.7"H |
| Seat Dimension | 27"W x 18.5"D x 20"H |
| Armrest Dimension | 26.2"H |
| Seat to Armrest Height | 6.2"H |
| Wood Species | Pine |
|---|---|
| Metal Type | Stainless Steel |
| Upholstery Material | Polyester |
| Upholstery Fabric Type | Velvet |
| Fill Material | Foam and Fiber |
| Frame Material | Solid Wood, Manufactured Wood, and Stainless Steel |
| Frame Finish | Polished |
| Base/Leg Material | Stainless Steel |
| Base/Leg Finish | Polished |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Fabric Type | Velvet |
| Backrest Material | Polyester |
| Backrest Fabric Type | Velvet |
| Armrest Material | Polyester |
| Armrest Fabric Type | Velvet |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Club Chair |
| Style | Glam and Modern |
| Construction | Handmade |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Color | Cream |
| Frame Color | Gold |
| Base/Leg Color | Gold |
| Base Design | Box Frame |
| Leg Design | Straight |
| Upholstered Seat | Yes |
| Seat Color | Cream |
| Backrest | Yes |
| Upholstered Backrest | Yes |
| Removable Backrest Cushion | Yes |
| Backrest Color | Cream |
| Backrest Design | Loose Cushion Back |
| Armrest | Yes |
| Upholstered Armrest | Yes |
| Armrest Color | Cream |
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 64.6 lb |
| Package Measurement | 35.2"W x 31"D x 28"H (64.6 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
Upholstered
Shop Upholstered Accent Chairs
| Overall width: | 33.5 in |
| Overall depth: | 29 in |
| Overall height: | 35.5 in |
| Seat height: | 20 in |
| Seat back height: | 15.5 in |
| Weight: | 52.7 lb |
Medium






