| Overall Dimension | 20.1"W x 22"D x 34.5-44.3"H |
|---|---|
| Weight | 37.6 lb |
| Weight Capacity | 385 lb |
| Seat Dimension | 17.3"W x 18.1"D x 22-32"H |
| Metal Type | Stainless Steel |
|---|---|
| Upholstery Material | Polyurethane |
| Upholstery Fabric Type | Vegan Leather |
| Fill Material | Foam and Fiber |
| Frame Material | Stainless Steel and Manufactured Wood |
| Frame Finish | Brushed |
| Base/Leg Material | Stainless Steel |
| Base/Leg Finish | Brushed |
| Seat Material | Polyurethane |
| Seat Fabric Type | Vegan Leather |
| Backrest Material | Polyurethane |
| Backrest Fabric Type | Vegan Leather |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Contemporary |
| Water Resistant | Yes |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Color | White |
| Frame Color | Silver |
| Adjustable Height | Yes |
| Base/Leg Color | Silver |
| Base Design | Pedestal |
| Upholstered Seat | Yes |
| Swivel | Yes |
| Seat Color | White |
| Backrest | Yes |
| Upholstered Backrest | Yes |
| Backrest Color | White |
| Backrest Design | Low Back and Curved Back |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Wipe clean with a soft, damp cloth. Blot spills promptly. Avoid bleach, abrasives, and ammonia-based cleaners. Vacuum crevices with a soft brush as needed. |
|---|
| Commercial Use | Yes |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 42.5 lb |
| Package Measurement | 18.5"W x 18.5"D x 20.2"H (42.5 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
Upholstered
Shop Upholstered Bar StoolsBackrest
Shop Bar Stools with BacksArmless
Shop Armless Bar StoolsSwivel
Shop Swivel Bar Stools








