| Overall Dimension | 108"W x 108"D x 98.8"H |
|---|---|
| Weight | 11.88 lb |
| Folded Dimension | 6.1"W x 6.1"D x 98.8"H |
| Pole Diameter | 1.5"W |
| Top Pole Section Height | 65.35"H |
| Bottom Pole Section Height | 37.8"H |
| Material | Aluminum and Polyester |
|---|---|
| Metal Type | Aluminum |
| Finish | Powder Coated |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Red and White |
| Outdoor Safe | Yes |
| Foldable | Yes |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Close and cover when not in use. Store indoors during severe weather. Spot clean the canopy with mild soap and water; air dry. Wipe the pole and ribs with a soft cloth. Do not machine wash. Always secure the umbrella in a weighted stand. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 15 lb |
| Package Measurement | 66"W x 7"D x 7"H (15 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
for interior design tips, exclusive sales, and new product releases



