| Overall Dimension | 108-6.1"W x 108-6.1"D x 98.8-65.4"H |
|---|---|
| Weight | 11.88 lb |
| Folded Dimension | 6.1"W x 6.1"D x 65.4"H |
| Umbrella Pole Diameter | 1.5"W |
| Top Pole Height | 65.35"H |
| Bottom Pole Height | 37.8"H |
| Material | Aluminum and Polyester |
|---|---|
| Metal Type | Aluminum |
| Finish | Powder Coating |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Gray and White |
| Outdoor Safe | Yes |
| Foldable | Yes |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Store outdoor furniture indoors or cover well when not in use. Remove wooden furniture from standing water. Dust regularly with a small brush or vacuum. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 15 lb |
| Package Measurement | 66"W x 7"D x 7"H (15 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
for interior design tips, exclusive sales, and new product releases



