| Overall Dimension | 108"W x 108"D x 98.8"H |
|---|---|
| Weight | 12.1 lb |
| Folded Dimension | 6.1"W x 6.3"D x 65.4"H |
| Pole Diameter | 1.5"W |
| Top Pole Height | 65.35"H |
| Bottom Pole Height | 37.8"H |
| Material | Polyester and Metal |
|---|---|
| Metal Type | Aluminum |
| Finish | Powder Coated |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Black and White |
| Outdoor Safe | Yes |
| Fade Resistant | Yes |
| Foldable | Yes |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Store umbrella indoors or cover well when not in use. Dust the canopy regularly with a small brush or vacuum. Allow components to dry completely if exposed to moisture. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 15 lb |
| Package Measurement | 7"W x 7"D x 66"H (15 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
for interior design tips, exclusive sales, and new product releases



