| Overall Dimension | 108"W x 108"D x 92.1"H |
|---|---|
| Weight | 12.8 lb |
| Folded Dimension | 5.71"W x 5.71"D x 92.12"H |
| Pole Diameter | 1.5"W |
| Top Pole Height | 64.17"H |
| Bottom Pole Height | 33.86"H |
| Material | Metal and Polyester |
|---|---|
| Metal Type | Aluminum and Steel |
| Finish | Powder Coating |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Beige |
| Outdoor Safe | Yes |
| Fade Resistant | Yes |
| Foldable | Yes |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Store outdoor furniture indoors or cover well when not in use. Dust regularly with a small brush or vacuum. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 15 lb |
| Package Measurement | 7"W x 7"D x 64"H (15 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
for interior design tips, exclusive sales, and new product releases


