| Overall Dimension | 108"W x 108"D x 98.8"H |
|---|---|
| Weight | 13.02 lb |
| Folded Dimension | 6.1"W x 6.1"D x 65.4"H |
| Pole Diameter | 1.5"W x 1.5"D |
| Top Pole Height | 65.35"H |
| Bottom Pole Height | 37.8"H |
| Material | Metal and Polyester |
|---|---|
| Metal Type | Aluminum |
| Finish | Powder Coating |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Black |
| Outdoor Safe | Yes |
| Foldable | Yes |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Close umbrella when not in use; store under cover or indoors during high winds or winter. Spot clean canopy with mild soap and water, and allow to air dry. Wipe powder-coated frame with a soft cloth to remove dust and moisture. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 16 lb |
| Package Measurement | 66"W x 7"D x 7"H (16 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
for interior design tips, exclusive sales, and new product releases



