| Overall Dimension | 108"W x 108"D x 98.8"H |
|---|---|
| Weight | 15.51 lb |
| Folded Dimension | 6.1"W x 6.1"D x 98.82"H |
| Pole Diameter | 1.5"W x 1.5"D |
| Pole Section Height |
59.84"H 43.5"H |
| Material | Solid Wood, Polyester, and Steel |
|---|---|
| Wood Species | Eucalyptus |
| Metal Type | Steel |
| Finish | Matte and Polyethylene Coating |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Red |
| Outdoor Safe | Yes |
| Foldable | Yes |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Store indoors or cover when not in use. Keep wood out of standing water. Dust regularly with a soft brush or vacuum. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 18 lb |
| Package Measurement | 60"W x 7"D x 7"H (18 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
for interior design tips, exclusive sales, and new product releases



