| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 12 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Wool |
|---|---|
| Backing Material | Cotton and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Blue |
| Pattern | Medallion and Floral |
| Style | Transitional |
| Construction | Hand Tufted |
| Pile Type | Medium Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum weekly with a canister vacuum; avoid beater bars and fringe. Blot spills promptly; for stubborn stains, use professional rug cleaning. Expect some initial shedding with wool. Use a rug pad to reduce movement. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 27"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Wool
Hand Tufted
Coastal
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 12.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile

