| Overall Dimension | 26"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Multicolored and Beige |
| Pattern | Diamond, Geometric, and Dotted |
| Style | Bohemian |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with a suction-only vacuum; avoid beater bars. For manageable sizes, take outdoors and shake to remove debris. Blot spills immediately and spot clean synthetic fibers with cold water and mild detergent. Professional rug cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 4 lb |
| Package Measurement | 27"W x 5"D x 5"H (4 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 5 lb |
| Package Measurement | 27"W x 6"D x 6"H (5 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 6 lb |
| Package Measurement | 27"W x 6"D x 6"H (6 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 8 lb |
| Package Measurement | 27"W x 7"D x 7"H (8 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Multicolor
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 6.0 lb |
Runner
26 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 8.0 lb |
Runner
26 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 10.0 lb |
Runner
26 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 12.0 lb |
Runner
26 in x 144 in
Low Pile


