| Overall Dimension | 26"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 132"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 156"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Navy, Ivory, and Gray |
| Pattern | Abstract |
| Style | Contemporary |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Medium Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum weekly with a canister vacuum and avoid beater bars and fringes. In high-traffic or pet areas, vacuum more often and use a soft brush to lift stubborn hair. Shake out or sweep to remove debris. Spot clean synthetic pile with cold water and mild detergent; blot, do not rub. For difficult stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 27"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 27"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 10"W x 27"D x 9"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Polyester
Power Loomed
Coastal
Scandinavian
Transitional
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Runner
26 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 132 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Runner
26 in x 132 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 156 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Runner
26 in x 156 in
Low Pile

