| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 15 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 21 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 30 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Jute and Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Natural and Multicolored |
| Pattern | Abstract |
| Style | Coastal and Bohemian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Care Instruction | Back-roll as needed to relax shipping creases. Vacuum regularly with a suction-only setting; do not use a beater bar. Shake or sweep to lift surface debris. Blot spills immediately, then spot clean with cold water and mild detergent; professional cleaning is recommended for stubborn stains. Rotate periodically and use a rug pad to reduce movement. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 36"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 47"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 59"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 72"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 72"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 95"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Beige
Jute / Natural
Cotton
Hand Woven
Braided
Textured
Farmhouse
Industrial
Coastal
Transitional
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 6.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 15.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Square
72 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 21.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 30.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile


