| Overall Dimension | 26"W x 96"D x 1.6"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 1.6"H |
| Material | Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Polypropylene |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Blue |
| Pattern | Abstract Geometric |
| Style | Mid-Century Modern |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Shag |
| Care Instruction | Unroll and back-roll as needed to relax shipping creases. Vacuum regularly with a suction-only setting; avoid beater bars. Shake out debris or gently brush to lift fibers and remove pet hair. Blot spills promptly; spot clean with cold water and mild detergent. For difficult stains, professional cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 27"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Yellow
Polyester
Power Loomed
Mid-Century Modern
Scandinavian
Modern
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 4.0 lb |
Runner
26 in x 96 in
High Pile

