| Overall Dimension | 30"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 30"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 30"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene, Jute, and Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Charcoal and Ivory |
| Pattern | Ikat |
| Style | Bohemian and Transitional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Unroll and back-roll as needed to relax creases. Vacuum regularly with suction only; do not use a beater bar. Avoid vacuuming fringes. Shake out or sweep to remove loose debris. Spot clean with cold water and mild detergent; blot, do not rub. For stubborn stains, professional cleaning is recommended. Use a rug pad to reduce slipping and wear. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 4"D x 31"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 5"D x 31"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 7"D x 31"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Black
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Scandinavian
Industrial
Transitional
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Runner
30 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Runner
30 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Runner
30 in x 144 in
Low Pile


