| Overall Dimension | 57"W x 18"D x 32.5"H |
|---|---|
| Weight | 160.9 lb |
| Leg Dimension | 5.5"H |
| Drawer Weight Capacity | 13 lb |
| Drawer Dimension | 25.25"W x 14"D x 6.5"H |
| Floor to Top Underside Height | 5.5"H |
| Top Shape | Rectangular |
| Wood Species | Acacia |
|---|---|
| Metal Type | Iron |
| Frame Material | Manufactured Wood |
| Frame Finish | Textured |
| Base/Leg Material | Metal |
| Handle Material | Metal |
| Drawer Material | Manufactured Wood |
| Drawer Finish | Textured |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Top Material | Polyurethane |
| Top Finish | Textured |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Glam, Contemporary, and Art Deco |
| Construction | Handmade |
| Frame Color | Gray |
| Surface Protector | Yes |
| Base/Leg Color | Brass |
| Base Design | Box Frame |
| Leg Design | Straight |
| Handle Type | Knob |
| Handle Color | Brass |
| Drawer | Yes |
| Number of Drawers | 6 |
| Drawer Color | Gray |
| Drawer Glide Type | Side Mounted and Ball Bearing |
| Top Color | Gray |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Wipe with a soft, dry cloth and blot spills immediately. Avoid abrasives and harsh chemicals. Use felt pads or coasters to protect the finish and periodically check and tighten hardware. |
|---|
| Country of Origin | Vietnam |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 183 lb |
| Package Measurement | 61.9"W x 23.1"D x 36"H (183 lb) |
| Shipping Method | LTL |
| Overall width: | 57 in |
| Overall depth: | 18 in |
| Overall height: | 32.5 in |
| Weight: | 160.9 lb |












