| Overall Dimension | 62"W x 19"D x 32"H |
|---|---|
| Weight | 207.2 lb |
| Drawer Dimension | 25.1"W x 14.8"D x 4.2"H |
| Top Thickness | 3.9"H |
| Top Shape | Rectangle |
| Wood Species | Acacia and Rubberwood |
|---|---|
| Frame Material | Manufactured Wood and Acacia Veneer |
| Base/Leg Material | Manufactured Wood and Acacia Veneer |
| Handle Material | Metal |
| Drawer Material | Manufactured Wood and Acacia Veneer |
| Top Material | Manufactured Wood and Acacia Veneer |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Modern, Art Deco, and Glam |
| Construction | Handmade |
| Frame Color | Black |
| Base/Leg Color | Black |
| Base Design | Block |
| Leg Design | Block |
| Handle Type | Knob |
| Handle Color | Gold |
| Drawer | Yes |
| Number of Drawers | 6 |
| Drawer Color | Black |
| Top Color | Black |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Dust regularly with a soft, dry cloth. Blot spills immediately and wipe with a slightly damp cloth; then dry. Avoid harsh cleaners and abrasives. Use coasters or felt pads under decor to protect the finish. Keep out of direct sunlight and away from direct heat. Lift to move; do not drag. |
|---|
| Country of Origin | Vietnam |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 246.9 lb |
| Package Measurement | 66.3"W x 23.5"D x 39"H (246.9 lb) |
| Shipping Method | LTL |
Black
Shop Black DressersWood
Shop Wood DressersCurved
Shop Curved DressersStorage
Drawers
| Overall width: | 62 in |
| Overall depth: | 19 in |
| Overall height: | 32 in |
| Weight: | 154.0 lb |
Horizontal
Shop Horizontal DressersLarge
Shop Large Dressers62 in
Shop Long Dressers32 in










