| Overall Dimension | 62"W x 19"D x 32"H |
|---|---|
| Weight | 188.5 lb |
| Leg Dimension | 6.7"H |
| Clearance Height | 6.7"H |
| Drawer Weight Capacity | 15 lb |
| Drawer Dimension | 28.9"W x 15"D x 5.1"H |
| Top Thickness | 0.7"H |
| Top Shape | Rectangular |
| Wood Species | Acacia |
|---|---|
| Metal Type | Iron and Brass |
| Frame Material | Solid Wood and Manufactured Wood |
| Frame Finish | Painted |
| Base/Leg Material | Solid Wood and Iron |
| Base/Leg Finish | Painted and Brushed |
| Handle Material | Metal |
| Handle Finish | Brushed |
| Drawer Material | Manufactured Wood and Cane |
| Drawer Finish | Painted |
| Drawer Glide Material | Steel |
| Top Material | Manufactured Wood |
| Top Finish | Painted |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Cane Front |
| Style | Mid-Century Modern and Bohemian |
| Construction | Handmade |
| Frame Color | Black |
| Base/Leg Color | Black |
| Base Design | 5 Legs |
| Leg Design | Tapered |
| Handle Type | Tab Pull |
| Handle Color | Gold |
| Drawer | Yes |
| Soft Close Drawer | Yes |
| Number of Drawers | 6 |
| Drawer Color | Black and Natural |
| Drawer Glide Type | Side Mounted and Ball Bearing |
| Top Color | Black |
| Care Instruction | Wipe clean with a soft, dry cloth; blot spills promptly; avoid abrasive cleaners and harsh chemicals; use felt pads under decor to protect the finish. |
|---|
| Country of Origin | Vietnam |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 215 lb |
| Package Measurement | 65.5"W x 23"D x 28.5"H (215 lb) |
| Shipping Method | LTL |
Curved
Shop Curved DressersStorage
Drawers
| Overall width: | 62 in |
| Overall depth: | 19 in |
| Overall height: | 32 in |
| Weight: | 149.9 lb |
Horizontal
Shop Horizontal DressersLarge
Shop Large Dressers62 in
Shop Long Dressers32 in









