| Overall Dimension | 19.3"W x 21.3"D x 33"H |
|---|---|
| Weight | 16.1 lb |
| Weight Capacity | 275 lb |
| Leg Dimension | 14.5"H |
| Seat Dimension | 17.5"W x 17"D x 19.3"H |
| Wood Species | Pine |
|---|---|
| Metal Type | Stainless Steel |
| Upholstery Material | Polyester |
| Upholstery Fabric Type | Velvet |
| Fill Material | Foam and Fiber |
| Frame Material | Solid Wood and Stainless Steel |
| Base/Leg Material | Stainless Steel |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Fabric Type | Velvet |
| Backrest Material | Polyester |
| Backrest Fabric Type | Velvet |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Side Chair |
| Style | Mid-Century Modern and Glam |
| Construction | Handmade |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Color | Cognac |
| Frame Color | Gold |
| Base/Leg Color | Gold |
| Base Design | 4 Legs |
| Leg Design | Tapered and Ball Feet |
| Upholstered Seat | Yes |
| Seat Color | Cognac |
| Backrest | Yes |
| Upholstered Backrest | Yes |
| Backrest Color | Cognac |
| Backrest Design | Barrel and Open-Back |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Vacuum regularly with a soft brush attachment. Blot spills immediately; do not rub. Spot clean with a mild water-based solvent and test first. Keep out of direct sunlight to minimize fading. For stubborn stains, professional cleaning is recommended; avoid harsh chemicals and abrasives. |
|---|
| Country of Origin | Vietnam |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 19.8 lb |
| Package Measurement | 20.1"W x 23.6"D x 19.5"H (19.8 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
Upholstered
Shop Upholstered Dining ChairsArmless
| Overall width: | 19.3 in |
| Overall depth: | 21.3 in |
| Overall height: | 32.7 in |
| Seat height: | 19.3 in |
| Seat back height: | 13.4 in |
| Weight: | 16.1 lb |








