| Overall Dimension | 22"W x 25.2"D x 33.7"H |
|---|---|
| Weight | 22 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Leg Dimension | 13"H |
| Seat Dimension | 17.7"W x 16.9"D x 19"H |
| Wood Species | Pine |
|---|---|
| Metal Type | Stainless Steel |
| Upholstery Material | Polyester |
| Upholstery Fabric Type | Velvet |
| Fill Material | Foam and Fiber |
| Frame Material | Solid Wood |
| Base/Leg Material | Stainless Steel |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Fabric Type | Velvet |
| Backrest Material | Polyester |
| Backrest Fabric Type | Velvet |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Side Chair |
| Style | Glam and Contemporary |
| Construction | Handmade |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Color | Gray |
| Base/Leg Color | Gold |
| Base Design | 4 Legs |
| Leg Design | Tapered |
| Upholstered Seat | Yes |
| Seat Color | Gray |
| Backrest | Yes |
| Upholstered Backrest | Yes |
| Backrest Color | Gray |
| Backrest Design | Sloped Back |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Vacuum regularly; blot spills; use a dry cloth on metal; avoid harsh cleaners and direct sunlight. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 26.5 lb |
| Package Measurement | 23"W x 25.5"D x 21.8"H (26.5 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Overall width: | 22 in |
| Overall depth: | 24.8 in |
| Overall height: | 33.7 in |
| Seat height: | 19 in |
| Seat back height: | 14.7 in |
| Weight: | 22.0 lb |



