| Overall Dimension | 24"W x 36"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 12 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 19 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 32 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 64 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Jute and Cotton |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Black and Ivory |
| Pattern | Diamond and Geometric |
| Style | Bohemian and Modern |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with a suction-only canister and avoid beater bars. Shake out or sweep to remove loose dirt. Spot clean with cold water and mild detergent; blot, do not rub. Professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 24"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 36"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 47"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 59"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 95"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Black
Jute / Natural
Cotton
Hand Woven
Textured
Scandinavian
Bohemian
Modern
| Overall width: | 24 in |
| Overall depth: | 36 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 5.0 lb |
Rectangle
24 in x 36 in
Low Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 12.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 19.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 32.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 64.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile



