| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 1.13"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.13"H |
| Overall Dimension | 53"W x 77"D x 1.13"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.13"H |
| Overall Dimension | 61"W x 61"D x 1.13"H |
|---|---|
| Weight | 13 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 1.13"H |
| Overall Dimension | 65"W x 91"D x 1.13"H |
|---|---|
| Weight | 21 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.13"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 1.13"H |
|---|---|
| Weight | 41 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.13"H |
| Material | Polypropylene, Jute, and Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Light Gray and Cream |
| Pattern | Diamond Trellis |
| Style | Modern, Moroccan, and Bohemian |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Shag |
| Care Instruction | Upon arrival, back-roll to relax creases. Vacuum regularly with a canister vacuum; do not use a beater bar. Shake or gently brush to lift pile and remove debris. Spot clean with cold water and mild detergent; blot, do not rub. For stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 36"W x 4"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 53"W x 6"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 59"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 65"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Polyester
Power Loomed
Berber
Scandinavian
Mid-Century Modern
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 1.13 in |
| Weight: | 8.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
High Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 1.13 in |
| Weight: | 12.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
High Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 61 in |
| Pile height: | 1.13 in |
| Weight: | 13.0 lb |
Square
61 in x 61 in
High Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 1.13 in |
| Weight: | 19.0 lb |
Rectangle
61 in x 90 in
High Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 1.13 in |
| Weight: | 41.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
High Pile







