| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene, Jute, and Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Silver |
| Pattern | Diamond Trellis |
| Style | Modern |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Medium Pile |
| Care Instruction | Packing and shipping may cause temporary creases in area rugs. To remove them, back-roll/reverse roll your rug and allow time for the creases to relax. Wool rugs, especially new wool rugs, may shed. To reduce excessive shedding, vacuum your rug 1-2 times per week in the direction of the pile. Shedding should diminish within several weeks. Vacuum thoroughly at least once a week with a canister vacuum. Do not engage beater bars. Rugs placed in high traffic areas of the home or office, or rugs exposed to household pets, should be vacuumed more frequently. Avoid vacuuming the fringes of your rug, especially those on hand-knotted rugs. Use a broom to clean fringes. Brushing is the best way to remove stubborn pet hairs that the vacuum misses. For short pile area rugs, use a carpet brush or carpet sweeper. For longer pile, a carpet rake works well. For rugs that are relatively easy to handle, bring them outdoors and shake vigorously to remove excess debris. For lighter stains or spills on synthetic yarns, sponge clean the area with cold water and mild detergent. For harder-to-remove stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 72"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Polyester
Power Loomed
Berber
Scandinavian
Mid-Century Modern
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Round
72 in x 72 in
Low Pile


