| Overall Dimension | 21.3"W x 21.3"D x 17.5"H |
|---|---|
| Weight | 17.2 lb |
| Number of Bulbs | 3 |
| Cord Length | 96"L |
| Metal Type | Iron |
|---|---|
| Body Material | Iron |
| Body Finish | Painted |
| Body Color | Mint Green |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Bohemian and Coastal |
| Construction | Handmade |
| Location Rating | Dry |
| Bulb Wattage | 25 |
| Bulb Base Type | E12 |
| Recommended Bulb Type | Type B Incandescent and Type B LED |
| Hanging Method | Chain |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Turn off power before cleaning. Dust beads gently with a soft, dry cloth or feather duster. Wipe the frame and rim with a microfiber cloth. Avoid water, solvents, and abrasive cleaners. Use compressed air to clear dust between beads if needed. |
|---|
| UL Listed | Yes |
|---|---|
| Country of Origin | India |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 24.5 lb |
| Package Measurement | 22.5"W x 22.5"D x 18"H (24.5 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
Blue
Green
Wood
Beaded
LED
Bohemian
Coastal
Transitional
| Weight: | 17.2 lb |
Medium







