| Overall Dimension | 16"W x 8"D x 25"H |
|---|---|
| Weight | 6.16 lb |
| Base Dimension | 12.38"W x 4.5"D x 13.75"H |
| Base Bottom Dimension | 12.38"W x 4.5"D x 1.25"H |
| Number of Bulbs | 1 |
| Shade Dimension | 16"W x 8"D x 10"H |
| Shade Shape | Rectangular |
| Cord Length | 60"L |
| Harp Height | 8"H |
| Base/Leg Material | Metal |
|---|---|
| Base/Leg Finish | Gold Leaf |
| Shade Material | Cotton |
| Number of Pieces | 2 |
|---|---|
| Style | Glam and Hollywood Regency |
| Location Rating | Dry |
| Base/Leg Color | Gold |
| Base Design | Plinth |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Wattage | 100 |
| Bulb Base Type | E26 |
| Recommended Bulb Type | LED, CFL, and Incandescent |
| Shade | Yes |
| Shade Color | Off White |
| Shade Design | Rectangular |
| Finial Color | Gold Leaf |
| Cord Color | Light Gray |
| Switch Type | Rotary On/Off |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source. Wipe with a soft, dry cloth. Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish. |
|---|
| UL Listed | Yes |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 16 lb |
| Package Measurement | 27"W x 18"D x 11"H (16 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Gold
Brass
Fabric
Cotton
Metal
Glam
Art Deco
Transitional
2
| Weight: | 12.32 lb |
Standard



