| Overall Dimension | 30"W x 48"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 10 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 22 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 32 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Orange and Gray |
| Pattern | Ikat and Striped |
| Style | Bohemian and Coastal |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Edge Detail | Tassels |
| Care Instruction | Unroll and back-roll as needed to relax packing creases. Vacuum regularly with a suction-only setting; do not use a beater bar. Avoid vacuuming the fringe. For stubborn pet hair, brush to lift fibers. Shake out or gently sweep to remove debris. Spot clean spills promptly with cold water and mild detergent, then blot dry. For difficult stains, professional rug cleaning is recommended. Use a rug pad to reduce movement and wear. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 4 lb |
| Package Measurement | 30"W x 4"D x 4"H (4 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 10 lb |
| Package Measurement | 47"W x 4"D x 4"H (10 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 22 lb |
| Package Measurement | 72"W x 7"D x 7"H (22 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 32 lb |
| Package Measurement | 92"W x 7"D x 7"H (32 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Orange
Cotton
Hand Woven
Dhurrie
Textured
Coastal
Scandinavian
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 48 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 5.0 lb |
Rectangle
30 in x 48 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 24.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 36.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile




