| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 1.25"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.25"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 1.25"H |
|---|---|
| Weight | 17 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.25"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 1.25"H |
|---|---|
| Weight | 28 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.25"H |
| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 1.25"H |
|---|---|
| Weight | 26 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 1.25"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 1.25"H |
|---|---|
| Weight | 38 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.25"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 1.25"H |
|---|---|
| Weight | 56 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.25"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 1.25"H |
|---|---|
| Weight | 76 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.25"H |
| Material | New Zealand Wool and Cotton |
|---|---|
| Backing Material | Cotton and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Gray |
| Pattern | Diamond and Geometric |
| Style | Bohemian and Moroccan |
| Construction | Hand Tufted |
| Pile Type | Shag and High Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum 1-2 times per week in the direction of the pile using a canister vacuum without a beater bar; avoid vacuuming fringes. Use a broom or brush to remove pet hair. Shake out debris outdoors when possible. Spot clean with cold water and mild detergent; blot, do not rub. For difficult stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 36"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 47"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 9"W x 59"D x 9"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 72"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 72"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 95"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 16"W x 54"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Wool
Cotton
Hand Tufted
Berber
Flokati
Textured
Scandinavian
Mid-Century Modern
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 1.25 in |
| Weight: | 12.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
High Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 1.25 in |
| Weight: | 19.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
High Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 1.25 in |
| Weight: | 32.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
High Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 1.25 in |
| Weight: | 29.0 lb |
Square
72 in x 72 in
High Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 1.25 in |
| Weight: | 43.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
High Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 1.25 in |
| Weight: | 64.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
High Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 1.25 in |
| Weight: | 86.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
High Pile





