| Overall Dimension | 19"W x 19"D x 13-85"H |
|---|---|
| Weight | 23.1 lb |
| Number of Bulbs | 4 |
| Shade Shape | Drum |
| Body Dimension | 19"W x 19"D x 13"H |
| Hanging Length | 13-85"L |
| Cord Length | 84"L |
| Metal Type | Iron |
|---|---|
| Shade Material | Crystal |
| Body Material | Metal |
| Body Color | Copper |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Glam |
| Location Rating | Dry |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Wattage | 40 |
| Bulb Base Type | E12 |
| Recommended Bulb Type | B11 Candelabra and LED |
| Shade | Yes |
| Shade Color | Clear |
| Shade Design | Faceted |
| Hanging Method | Chain |
| Cord Color | Clear |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Wipe with a soft, dry cloth; avoid harsh cleaners and abrasives. Use a microfiber cloth to polish crystal components. Turn power off before cleaning or changing bulbs. |
|---|
| UL Listed | Yes |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 28 lb |
| Package Measurement | 20"W x 20"D x 16"H (28 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Clear
Copper
Glass
Crystal
Drum
LED
Glam
Art Deco
Transitional
| Weight: | 23.1 lb |



