| Overall Dimension | 36"W x 10"D x 19.5-67.5"H |
|---|---|
| Weight | 10.78 lb |
| Number of Bulbs | 4 |
| Body Dimension | 36"W x 10"D x 14"H |
| Hanging Length | 19.5-67.5"L |
| Cord Length | 60"L |
| Metal Type | Iron |
|---|---|
| Body Material | Solid Wood and Iron |
| Body Color | Natural and Black |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Farmhouse, Industrial, and Rustic |
| Location Rating | Dry |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Wattage | 60 |
| Bulb Base Type | E26 |
| Recommended Bulb Type | LED ST19 and Incandescent ST19 |
| Hanging Method | Chain |
| Cord Color | Black and White |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Turn power off and allow bulbs to cool before cleaning. Wipe with a soft, dry cloth; avoid abrasives and harsh chemicals. Do not saturate the wood. Periodically check and tighten canopy, chain, and hardware. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 15 lb |
| Package Measurement | 39"W x 15"D x 12"H (15 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Beige
Brown
Wood
Lantern
LED
Farmhouse
Industrial
Rustic
| Weight: | 4.9 lb |



