| Overall Dimension | 36"W x 13"D x 15.5-63.5"H |
|---|---|
| Weight | 10.12 lb |
| Number of Bulbs | 8 |
| Body Dimension | 36"W x 13"D x 10.5"H |
| Cord Length | 60"L |
| Metal Type | Iron |
|---|---|
| Body Material | Solid Wood and Metal |
| Body Finish | Distressed and Matte |
| Body Color | Gray and Black |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Modern Farmhouse and Rustic |
| Location Rating | Dry |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Wattage | 40 |
| Bulb Base Type | E12 |
| Recommended Bulb Type | B11 and LED Candle |
| Hanging Method | Chain |
| Cord Color | Black and White |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Wipe with a soft, dry cloth. Avoid solvents, abrasives, and excessive moisture. Do not saturate the wood; promptly wipe spills. Turn power off at the breaker before cleaning or changing bulbs. Professional installation recommended. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 15 lb |
| Package Measurement | 15"W x 39"D x 12"H (15 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Beige
Brown
Wood
Lantern
LED
Farmhouse
Industrial
Rustic
| Weight: | 4.6 lb |



