| Overall Dimension | 49"W x 14"D x 24-54"H |
|---|---|
| Weight | 16.3 lb |
| Number of Bulbs | 8 |
| Body Dimension | 49"W x 13.75"D x 15.75"H |
| Hanging Length | 24-54"L |
| Metal Type | Iron |
|---|---|
| Body Material | Metal |
| Body Finish | Oil Rubbed |
| Body Color | Bronze |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Transitional and Farmhouse |
| Location Rating | Dry |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Wattage | 40 |
| Bulb Base Type | E12 |
| Recommended Bulb Type | LED and B11 |
| Hanging Method | Rod |
| Cord Color | Black and White |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Wipe with a soft, dry cloth; avoid harsh chemicals and abrasives. Turn power off before cleaning. Professional installation is recommended. Periodically check and tighten hardware. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 23 lb |
| Package Measurement | 52"W x 17"D x 11"H (23 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Black
Metal
Lantern
LED
Farmhouse
Industrial
Transitional
| Weight: | 16.3 lb |



