| Overall Dimension | 16.75"W x 16.75"D x 24.5-96.5"H |
|---|---|
| Weight | 11.37 lb |
| Number of Bulbs | 5 |
| Shade Shape | Globe |
| Body Dimension | 16.75"W x 16.75"D |
| Hanging Length | 24.5-96.5"L |
| Cord Length | 84"L |
| Metal Type | Iron |
|---|---|
| Shade Material | Metal |
| Body Material | Metal |
| Body Color | Black |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Industrial and Rustic |
| Location Rating | Dry |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Wattage | 60 |
| Bulb Base Type | E26 |
| Recommended Bulb Type | ST19 and LED |
| Shade | Yes |
| Shade Color | Black |
| Shade Design | Mesh |
| Hanging Method | Chain and Cord |
| Cord Color | Brown |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Turn off power and allow bulbs to cool before cleaning. Wipe with a soft, dry cloth; avoid abrasives, solvents, and harsh chemicals. Do not saturate; avoid moisture contact. Use only compatible bulbs. |
|---|
| UL Listed | Yes |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 18 lb |
| Package Measurement | 19"W x 25"D x 19"H (18 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Black
Metal
Globe
LED
Industrial
Farmhouse
Rustic
| Weight: | 11.37 lb |



