| Overall Dimension | 21"W x 21"D x 16"H |
|---|---|
| Weight | 16 lb |
| Weight Capacity | 275 lb |
| Seat Dimension | 21"W x 21"D x 16"H |
| Top Shape | Round |
| Upholstery Material | Polyester |
|---|---|
| Upholstery Fabric Type | Velvet |
| Fill Material | Foam and Fiber |
| Frame Material | Solid Wood and Manufactured Wood |
| Base/Leg Material | Polyester |
| Base/Leg Fabric Type | Velvet |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Fabric Type | Velvet |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Storage Ottoman |
| Style | Glam and Contemporary |
| Upholstered | Yes |
| Tufted | Yes |
| Upholstery Color | Blush |
| Base/Leg Color | Blush |
| Base Design | Drum |
| Upholstered Seat | Yes |
| Seat Color | Blush |
| Hidden Storage | Yes |
| Hidden Storage Type | Removable Top |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a soft brush attachment. Blot spills immediately; do not rub. If needed, use a small amount of upholstery cleaner and test in an inconspicuous area. Avoid direct sunlight and heat to protect color. Use a tray when placing drinks on the ottoman. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 19 lb |
| Package Measurement | 21.7"W x 21.7"D x 17.1"H (19 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Overall width: | 21 in |
| Overall depth: | 21 in |
| Overall height: | 16 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Round
Shop Round OttomansMedium




