| Overall Dimension | 54"W x 15"D x 32"H |
|---|---|
| Weight | 68.3 lb |
| Top Thickness | 3.9"H |
| Top Shape | Rectangle |
| Wood Species | Acacia |
|---|---|
| Frame Material | Manufactured Wood and Acacia Veneer |
| Base/Leg Material | Manufactured Wood and Acacia Veneer |
| Top Material | Manufactured Wood and Acacia Veneer |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Modern and Art Deco |
| Construction | Handmade |
| Frame Color | White |
| Surface Protector | Yes |
| Base/Leg Color | White |
| Base Design | Waterfall |
| Leg Design | Block |
| Top Color | White |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Dust regularly with a soft, dry cloth. Blot spills immediately and wipe with a slightly damp cloth; then dry. Avoid harsh cleaners and abrasives. Use coasters or felt pads under decor to protect the finish. Keep out of direct sunlight and away from direct heat. Lift to move; do not drag. |
|---|
| Country of Origin | Vietnam |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 92.6 lb |
| Package Measurement | 66.9"W x 17.7"D x 12.2"H (92.6 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Overall width: | 53.9 in |
| Overall depth: | 15 in |
| Overall height: | 31.9 in |
| Weight: | 69.0 lb |
Rectangle
54 in
15 in
32 in







