| Overall Dimension | 30.7"W x 27.4"D x 28"H |
|---|---|
| Weight | 29.5 lb |
| Weight Capacity | 575 lb |
| Leg Dimension | 9.5"H |
| Clearance Height | 9.5"H |
| Seat Dimension | 21.7"W x 22"D x 16.5"H |
| Armrest Dimension | 28"H |
| Seat to Armrest Height | 11.5"H |
| Metal Type | Stainless Steel |
|---|---|
| Upholstery Material | Polyester |
| Upholstery Fabric Type | Velvet |
| Fill Material | Fiber-Wrapped Foam |
| Frame Material | Stainless Steel and Solid Wood |
| Frame Finish | Polished |
| Base/Leg Material | Stainless Steel |
| Base/Leg Finish | Polished |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Fabric Type | Velvet |
| Backrest Material | Polyester |
| Backrest Fabric Type | Velvet |
| Armrest Material | Polyester |
| Armrest Fabric Type | Velvet |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Barrel Chair |
| Style | Glam and Contemporary |
| Construction | Handmade |
| Upholstered | Yes |
| Tufted | Yes |
| Upholstery Color | Sea Blue |
| Frame Color | Gold |
| Base/Leg Color | Gold |
| Base Design | Sled |
| Leg Design | Straight |
| Upholstered Seat | Yes |
| Seat Color | Sea Blue |
| Backrest | Yes |
| Upholstered Backrest | Yes |
| Backrest Color | Sea Blue |
| Backrest Design | Barrel |
| Armrest | Yes |
| Upholstered Armrest | Yes |
| Armrest Color | Sea Blue |
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 44 lb |
| Package Measurement | 32.2"W x 28.75"D x 29.5"H (44 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
Upholstered
Shop Upholstered Accent ChairsTufted
Shop Tufted Accent ChairsLow Back
Shop Low Back Accent ChairsBarrel
Shop Barrel Chairs
| Overall width: | 30.7 in |
| Overall depth: | 27.4 in |
| Overall height: | 28 in |
| Seat height: | 17.5 in |
| Seat back height: | 10.5 in |
| Weight: | 37.4 lb |
Small
Shop Small Accent Chairs





