| Overall Dimension | 21.5"W x 23"D x 38"H |
|---|---|
| Weight | 39 lb |
| Weight Capacity | 385 lb |
| Seat Dimension | 21.25"W x 22.85"D x 30"H |
| Backrest Dimension | 8"H |
| Armrest Dimension | 37.8"H |
| Seat to Armrest Height | 7.8"H |
| Overall Dimension | 21.5"W x 23"D x 33.8"H |
|---|---|
| Weight | 37.5 lb |
| Weight Capacity | 385 lb |
| Seat Dimension | 21.3"W x 22.9"D x 26"H |
| Backrest Dimension | 7.8"H |
| Armrest Dimension | 33.9"H |
| Seat to Armrest Height | 7.9"H |
| Metal Type | Stainless Steel |
|---|---|
| Upholstery Material | Polyurethane |
| Upholstery Fabric Type | Vegan Leather |
| Fill Material | Foam and Fiber |
| Frame Material | Stainless Steel and Manufactured Wood |
| Frame Finish | Brushed |
| Base/Leg Material | Stainless Steel |
| Base/Leg Finish | Brushed |
| Seat Material | Polyurethane |
| Seat Fabric Type | Vegan Leather |
| Backrest Material | Polyurethane and Stainless Steel |
| Backrest Fabric Type | Vegan Leather |
| Backrest Finish | Brushed |
| Armrest Material | Polyurethane and Stainless Steel |
| Armrest Fabric Type | Vegan Leather |
| Armrest Finish | Brushed |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Director's Chair |
| Style | Contemporary and Glam |
| Water Resistant | Yes |
| Upholstered | Yes |
| Tufted | Yes |
| Upholstery Color | White |
| Frame Color | Gold |
| Base/Leg Color | Gold |
| Base Design | X-Base |
| Leg Design | Straight |
| Upholstered Seat | Yes |
| Seat Color | White |
| Backrest | Yes |
| Upholstered Backrest | Yes |
| Backrest Color | White and Gold |
| Backrest Design | Button Tufted |
| Armrest | Yes |
| Upholstered Armrest | Yes |
| Armrest Color | White and Gold |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Promptly blot spills; clean upholstery with a soft, damp cloth and mild soap if needed, then dry thoroughly. Do not use bleach, solvents, or abrasive cleaners. Dust the stainless steel frame regularly and wipe with a soft, dry cloth. Avoid dragging, and keep away from direct sunlight and outdoor exposure. |
|---|
| Commercial Use | Yes |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 47 lb |
| Package Measurement | 24.4"W x 22.4"D x 39.75"H (47 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 44.3 lb |
| Package Measurement | 24.4"W x 22.4"D x 35.9"H (44.3 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
Upholstered
Shop Upholstered Bar Stools
| Overall width: | 21.5 in |
| Overall depth: | 24.2 in |
| Overall height: | 42.5 in |
| Seat height: | 30 in |
| Seat back height: | 12.5 in |
| Weight: | 39.0 lb |
30 in
| Overall width: | 21.5 in |
| Overall depth: | 24.2 in |
| Overall height: | 38.6 in |
| Seat height: | 26 in |
| Seat back height: | 12.6 in |
| Weight: | 37.5 lb |
26 in
















