| Overall Dimension | 27.6"W x 22.8"D x 36.6"H |
|---|---|
| Weight | 24.5 lb |
| Weight Capacity | 330 lb |
| Leg Dimension | 25.8"H |
| Seat Dimension | 18.5"W x 18.5"D x 30.3"H |
| Backrest Dimension | 6.3"H |
| Armrest Dimension | 36.6"H |
| Seat to Armrest Height | 6.3"H |
| Overall Dimension | 27.6"W x 22.8"D x 32.7"H |
|---|---|
| Weight | 23.8 lb |
| Weight Capacity | 330 lb |
| Leg Dimension | 21.5"H |
| Seat Dimension | 18.5"W x 18.5"D x 26.4"H |
| Backrest Dimension | 6.3"H |
| Armrest Dimension | 32.7"H |
| Seat to Armrest Height | 6.3"H |
| Wood Species | Rubberwood |
|---|---|
| Metal Type | Stainless Steel |
| Upholstery Material | Polyester |
| Upholstery Fabric Type | Velvet |
| Fill Material | Foam and Fiber |
| Frame Material | Manufactured Wood, Solid Wood, and Metal |
| Base/Leg Material | Solid Wood, Polyester, and Metal |
| Base/Leg Fabric Type | Velvet |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Fabric Type | Velvet |
| Backrest Material | Polyester |
| Backrest Fabric Type | Velvet |
| Armrest Material | Polyester |
| Armrest Fabric Type | Velvet |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Glam and Modern |
| Construction | Handmade |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Color | Gray |
| Frame Color | Gold |
| Base/Leg Color | Gray and Gold |
| Base Design | 4 Legs |
| Leg Design | Tapered |
| Upholstered Seat | Yes |
| Seat Color | Gray |
| Backrest | Yes |
| Upholstered Backrest | Yes |
| Backrest Color | Gray |
| Backrest Design | Barrel |
| Armrest | Yes |
| Upholstered Armrest | Yes |
| Armrest Color | Gray |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Blot spills immediately. Vacuum with a soft brush attachment. Spot clean with a mild, water-free solvent as needed. Avoid harsh cleaners and prolonged direct sunlight. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 34 lb |
| Package Measurement | 28.3"W x 24.8"D x 13"H (34 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 33 lb |
| Package Measurement | 28.3"W x 24.8"D x 13"H (33 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
Gray
Shop Gray Bar StoolsUpholstered
Shop Upholstered Bar Stools
| Overall width: | 27.6 in |
| Overall depth: | 22.8 in |
| Overall height: | 36.6 in |
| Seat height: | 30.3 in |
| Seat back height: | 6.3 in |
| Weight: | 24.0 lb |
30 in
| Overall width: | 27.6 in |
| Overall depth: | 22.8 in |
| Overall height: | 32.7 in |
| Seat height: | 26.4 in |
| Seat back height: | 6.3 in |
| Weight: | 23.1 lb |
26 in







